Plastik Tehlikeli mi? Geri Dönüştürülebiliyor mu?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Plastik Tehlikeli mi? Geri Dönüştürülebiliyor mu?
plastik tehlikeli mi
08Oca

Plastik hakkında pek çok iddia dolaşıyor. Bu iddialardan birisi de plastiğin tehlikeli olduğu ile ilgili. Gerçekten plastik tehlikeli mi?

Plastik, hem tehlikeli olabilen hem de olmayan bir ürün. Günümüzde pek çok üretim tesisi daha düşük maliyetler sunduğu için plastikleri kullanıp müşterilerine uygun fiyatlı malzemeler sunuyor. Bu markalardan birisi de ZiDi Plastik olarak karşımıza çıkmakta. ZiDi Plastik, plastik işine müşterilerine fiyat performans ürünü sunmak için girmişti. Son zamanlarda plastiklere karşı artan duyarlılık sebebiyle bir açıklama yapılması gerekiyor. Bu açıklamayı sizler için yapmak istiyoruz.

Plastik

Öncelikle plastiğin ne olduğunu bilmek gerekiyor. Plastik, polimer olarak üretilen ve pek çok çeşidi bulunan bir madde. İlk olarak 1869 yılında geliştirildi. Geliştirilmesiyle beraber kısa süre içerisinde birçok alana yayılmaya başladı. Plastiğin hammaddesi her ne kadar petrol olarak bilinse de petrolün yanı sıra doğal gaz gibi diğer fosil yakıtlardan da plastik hammaddesi üretilebilmekte.

Plastiklerin 20. yüzyılda hızlı bir yükseliş kazanmasının en önemli nedeni düşük maliyeti idi. Plastik kullanımı ile beraber ürünlerin fiyatı düşüyor, firmalar daha çok kazanç sağlıyordu. Bu durum müşterilere de olumlu yansıyordu. Örneğin müşteriler daha az para ödeyerek cebini düşünebiliyordu. Bu sebeple plastik pek çok ürün üretilmeye başlandı.

Plastik Tehlikeli mi?

Merak edilen o soruya artık geçebiliriz. Gerçekten plastiğin tehlikeleri var mı? Halk arasında son zamanlarda bu soru oldukça yaygınlaştı. Bundan dolayı plastiğin ne kadar tehlikeli olduğunu bilmek gerekir. Öncelikle şunu ifade edelim ki plastik, eskisinden daha az tehlikeli hale geldi. Her ne kadar petrolden üretiliyor olsa da yeni atılan adımlar sayesinde doğal şekillerde de plastik üretmek mümkün. Örneğin mısırın dış katmanı plastik yapımında kullanılır. Bu sayede doğal yollarla plastik üretilmiş olur. Tabii bu yöntemi bazı tesisler kullanıyor. Ayrıca plastik üretimini karşılayacak kadar mısır bulunmuyor.

plastik tehlikeli mi

Plastiğin Geri Dönüşümü Mümkün mü?

Plastik tehlikeli mi? Bu sorunun dışında plastiğin geri dönüşümünün mümkün olup olmadığı ile ilgili de bir soru kullanıcıların aklına gelmiş olabilir. Bununla ilgili şunu diyebiliriz ki evet. Plastiğin geri dönüşümü mümkün. Bazı plastik türleri geri dönüştürülürken bazıları dönüştürülemeyebilir. Firmamız, geri dönüşümü uygun olan plastik hammaddesine ağırlık vererek hem insanları hem de çevreyi düşünüyor. Her şey çevre için. Daha güzel bir çevre için geri dönüştürülebilir plastikler kullanılmalı.

Plastiklerle alakalı bilinmesi gereken bir diğer husus bazılarının bir kez geri dönüştürülmesi bazılarının ise birkaç defa geri dönüştürülebilir olması. Geri dönüştürülemeyen plastikler aslında geri dönüşümü mümkün fakat maliyetli iş. Bundan dolayı firmalar bu işe girmeye çekiniyor. Yine de bazı ülkelerde yer alan tesisler plastiklerin geri dönüşümü ve daha düşük maliyete sahip olması için yatırım yapıyor. Gelecekte her plastiğin kusursuzca geri dönüşümünün mümkün olması bekleniyor.

Çöpe Dönüşen Plastik Malzeme için Yapılması Gerekenler

İnsanlar “plastik tehlikeli mi?” sorusunun dışında plastik atıkları için ne yapılması gerektiğini de araştırmakta. Yapılması gereken birkaç şey var. Bunlardan birisi plastiği değerlendirmek. Örneğin kesip biçilerek yeni bir plastik ürün üretilebilir. Mesela plastik bir çöp kutusu yapılabilir ve kullanılabilir.

Yapılması gereken bir diğer şey plastik atık kutularına plastiği atmak. Toplanan bu plastikler geri dönüştürülerek tekrardan müşterilere sunuluyor. Yani plastikler, bu anlamda büyük bir önem kazanıyor. Plastikleri çöpe atmayarak geri dönüşüm kutusuna gönderip doğru kararı vermiş olursunuz.

Kategoriler: PLASTİK Etiketler: Geri dönüşümPlastikTehlike

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

Sizi Arayalım
X