Plastik Özellikleri ve Kullanım Alanları

 • Anasayfa
 • Blog
 • Plastik Özellikleri ve Kullanım Alanları
Plastik Özellikleri
15Ara

Dünya üzerinde en çok kullanılan malzemelerden birisi olan plastik özellikleri ve kullanım alanlarıyla insanlara çeşitlilik sunuyor.

Evde oturduğunuzu düşünelim. Çevrenizde pek çok şeyin plastik olduğunu görebilirsiniz. Örneğin tabure, masa, sandalye, çerçeve, askılık, mandal ve sepet gibi birçok ürün plastikten üretilmiştir. Tabii bu tür ürünler olup plastik dışı üretimler de mevcut fakat plastik üretimi, uygun maliyet sağladığı için daha çok tercih edilmekte. Özetle plastikler, hayatımızın neredeyse her alanına girmiş durumda. Bundan dolayı bu tür ürünler hakkında bilinmesi gereken birçok şey var.

Plastik Nedir?

Plastik, inorganik veya organik elementlerin oluşturmuş olduğu monomerin polimere dönüştürülmesi sonucu elde edilen bileşen. Kimyasal bir malzeme olan plastik, pek çok farklı türde bulunduğu için net bir kimyasal formülü bulunmaz. Yani farklı şekillerde plastikler üretmek mümkündür.

Plastik özellikleri başlığına geçmeden önce birkaç bilgi daha vermeliyiz. Plastik denince akla gelen bir diğer şey petrol olmakta. Bilindiği üzere plastik ürünler, petrolün işlenmesi ile ortaya çıkar. Plastik poşet ve plastik top gibi pek çok şey aslında petrolden elde edilen bir ürün.

Durum her ne kadar bu şekilde olsa da günümüz modern dünyasının verdiği gelişmeler sayesinde plastik, artık yalnızca petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlardan üretilmiyor. Fosil yakıtların yanı sıra mısır ve pamuk gibi ürünler de plastik üretiminde önemli bir role sahip.

Plastik Üretimi

Her bir plastik ürün ham maddenin birleşiminden oluşur. Ham madde ise beyaz veya farklı renklerde bulunabilen küçük yapılardan oluşan bir malzeme. Plastik malzemesi üretmek için katalizör kullanılıyor. Belirli bir sıcaklıkta ve basınç altında olan monomerler, reaksiyona girerek polimere çevriliyor. Bu şekilde plastik malzeme ortaya çıkıyor. Bu malzemeler toz, reçine veya granül şeklinde yer alabiliyor. Plastik malzemeler, genel olarak kaya tuzu görünümüne sahiptir. Renkleri türüne göre farklı olabiliyor.

Siz değerli okurlarımız için plastik özellikleri öncesinde plastik bir ürünün nasıl üretildiğini açıklayalım. Plastik malzemeleri belirli bir makineye atılıyor. Ardından ürün hangi renk olacak ise malzemeler, gerekli renk tozları ile karışıyor. Bu işlemin ardından hazır hale getirilen şablon ile plastik malzemeler birleştiriliyor. Sıcak sıcak çıkan plastik ürün, bir süre soğumaya bırakılıyor. Her plastik ürünün yapım aşamalarında bazı farklılıklar bulunabilir. Biz genel olarak üretimden söz ettik.

Plastik Özellikleri

Plastik Özellikleri

Plastiğin özelliklerinden birisi fosil yakıtlardan veya doğal ürünlerden üretiliyor olması. Önceleri petrol gibi ürünlerden üretilen plastikler, artık mısır ve pamuk gibi ürünlerle de üretilebilir hale geldi.

Plastik özellikleri arasında çeşitli türler de yer alıyor. Plastiğin 3 ana grubu termoplastik, termoset ve elastomer olmakta. Plastiğin çeşitleri ise polietilen, polipropilen, polistiren, polietilen tereftalat, polyamid, polivinil klorür, polikarbonat, akrilonitril bütadien stiren ve poliviniliden klorür olarak belirtiliyor. Her plastik türünün kendine özgü alanları var. Bu alanlara göre plastik üretimi yapılıyor.

Plastiğin Kullanım Alanları

Plastik, pek çok alanda kullanılan bir ürün. Örneğin poliviniliden klorür, gıda sektöründe yaygın olarak kullanılan bir plastik çeşidi. Bu plastik, yiyecek paketlemede sıklıkla insanların karşısına çıkar. Bir diğer plastik olan polivinil klorür ise boru ve profil gibi ürünlerin imalatında kendine yer bulur. Bunun yanı sıra plastik ürünler aşağıdaki alanlarda da kendine yer verir:

 • Otomobil yan sanayi
 • Ev ve bahçe mobilyası
 • Elektronik eşya
 • Beyaz eşya
 • Pet şişe
 • Diş fırçası
 • Disk
 • Gözlük
 • Fiber
 • Misina
Kategoriler: Uncategorized Etiketler: Kullanım AlanlarıPlastik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

Sizi Arayalım
X