Mikroplastik Nedir? Tehlikeli mi?

  • Anasayfa
  • Blog
  • Mikroplastik Nedir? Tehlikeli mi?
Mikroplastik Nedir
13Şub

Mikroplastik nedir? Mikroplastikler hangi alanda kullanılır? Tehlikeli mi? Bu gibi pek çok sorunun cevabını sizler için açıklamak istiyoruz.

Doğamız, gün geçtikçe daha da değişiyor. Değişen doğanın etkisiyle insanlar da bu durumdan etkilenebiliyor. Doğayı etkileyen şeylerden birisi olan plastik, verimli olarak kullanıldığında herhangi bir probleme yol açmaz. Verimsiz kullanım ise doğayı olumsuz olarak etkileyebilir. Plastikler, ucuz maliyeti sebebiyle tercih edilse de özellikle dayanıklı ve uzun ömürlü plastiklerin kullanımına önem göstermek gerekiyor. Firmamız, bu tür ürünler ürettiği için hiç şüpheniz bulunmasın.

Mikroplastik Nedir?

Mikroplastik, boyutu 5 mm’nin altında bulunan plastik türüne verilen isim. Yani küçük plastik parçalarına mikroplastik deniyor. 10 mm, 1 cm ediyor. 5 mm ise 1 santimetrenin yarısı olmakta. Yani bir plastik parça, 1 cm’in yarısı boyutunun altına düşerse mikroplastik olarak kabul ediliyor. Mikroplastik, farklı türlere ayrılmakta. Bu sınıflardan birisi birincil mikroplastik olurken diğeri ikincil mikroplastik olarak adlandırılıyor. Son olarak karşımıza daha küçük parçalar olan nanoplastikler çıkıyor.

Mikroplastiğin Kaynakları

Mikroplastiklerin kaynakları çeşitli yerlerden olabiliyor. Bu kaynaklar arasında plastik ürünler temel olarak yer alıyor. Yani plastikler, mikroplastiklerin üretilmesine katkı sağlamakta. Örneğin plastik paketleri açıklayalım. Mikroplastik nedir? Bu sorunun yanı sıra bir de örnek almak gerekiyor.

Bir gıda ürünü düşünün. Marketlerde gıda ürününü korumak için plastik ambalaj ile gıda korunuyor. Gıda, plastik ambalaj ile kaplandığı için plastik paketten ayrılan mikroplastikler ve nanoplastikler, gıdanın içerisine karışıyor. İnsanlar, bu gıdayı tükettiklerinde vücutlarına plastikler giriyor. Yapılan son deneylere göre insan vücudunda kanda mikroplastik ve nanoplastiklere rastlandı. Bu da durumun ciddiyetini gösterir nitelikte. Tabii plastik, kanda az olduğu sürece ciddi bir etkiye sebep olmaz.

Mikroplastik Nedir

Mikroplastik Türleri

Birincil Mikroplastikler

5 mm ve altındaki boyuta sahip olan plastikler, mikroplastik olarak adlandırılıyor. Kişisel bakım ürünleri, makyaj malzemeleri, el işi, plastik üretim paletleri ve tekstil malzemeleri gibi pek çok ürün birincil mikroplastik sınıfına giriyor. Bu sınıfa dahil olan mikroplastikler, doğrudan üretilmekte. Yani zamanla ufalanarak bu hale gelmeden üretimi yapılır. Günümüzde 5 mm altında üretilen birçok mikroplastik bulunuyor.

İkincil Mikroplastikler

Aynı şekilde ikincil mikroplastikler de birincil mikroplastiklerle aynı gruba girmekte. Bu sınıfa dahil olan mikroplastiklerin oluşması ise plastiklerin zamanla parçalanmasıyla ortaya çıkıyor. Zaman içerisinde ufalanan bu parçalar doğaya karışarak ekosistemi etkiliyor. Yani her iki sınıf da 5 mm altı mikroplastikleri anlatıyor. Birinci grup üretim aşamasında oluşturulurken ikinci grup plastik ürünlerden zamanla düşen mikroplastikler olarak yer almakta. Örneğin bir poşet çayın plastik poşetinin içerisindeki mikroplastiklerin ve nanoplastiklerin düşmesi örnek olarak gösterilebilir.

Nanoplastikler

Mikroplastik nedir? Bu sorunun yanı sıra bir de nanoplastiklerle alakalı bilgiler vermek gerekiyor. Nanoplastik, 1 nanometre ve 1 mikrometre arasındaki plastiklere verilen isim. Bu plastikler, o kadar küçük ki gözle görülecek cinsten değil. Plastik malzemeler kullanıldıkça nanoplastikler ortaya çıkar. Bu tür plastiklere denizlerde de rastlanıyor. Özellikle suya karışan plastik çöpler, denizlerin mikroplastik ve nanoplastiklerle dolmasını sağlıyor.

Mikroplastiklerin İnsan Sağlığına Etkisi

Mikroplastiklerden daha tehlikeli olan şey nanoplastiklerdir. Mikroplastik nedir? Bu sorunun dışında bu plastiklerin insan sağlığı açısından etkilerini bilmek gerekiyor. Nanoplastikler, gözle görülemeyecek kadar küçük olduğu için insan vücuduna rahatlıkla girip kana karışabiliyor. Plastik paket gıdaları tüketen insanlar, mikroplastik ve nanoplastiği vücuduna almış oluyor. Ayrıca denizlerde yaşayan birçok su canlısının içerisinde de plastikler keşfedildi.

Kategoriler: PLASTİK Etiketler: mikroplastikTehlike

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Yardım merkezine hoşgeldiniz.

Sizi Arayalım
X