Turkish English Arabian German Russian French
Ev aletlerinde plastik kullanımı
Çarşamba, 29 Nisan 2015
Ev aletlerinde plastik kullanımı

Plastikler petrol ve doğalgaz gibi doğal kaynaklardan elde edilen hidrokarbonlar kullanılarak elde edilir. Yunanca kökenli, biçimlendirilme, kalıp yapma anlamına gelen Plastikos sözcüğünden gelmektedir. Plastikler ev aletlerinden oyuncaklara, elektrikli aletlerden tıbbı cihazlara kadar kullanım alanlarına sahip olduğu gibi uzay yolculuğunda da kullanılarak modern yaşamda yerini almıştır. Plastik kullanım alanı geniş olmasına rağmen en dikkat çekici kullanım alanı olarak ev aletlerini görmekteyiz. Ev Aletlerinde Plastik Kullanımı banyoda ve mutfakta kullandığımız birçok plastik eşyanın yanı sıra, elektrikli süpürgeden buzdolabına, telefondan televizyona kadar birçok elektrikli ev aletinde plastik parçalar olarak kendini göstermektedir. Ayrıca her türlü ambalajlama işinde çok büyük miktarlarda plastik kullanılmaktadır. Ev aletlerinde kullandığımız plastik malzemeleri sıralamak gerekirse; aydınlatma armatürleri ve parçaları, banyo perdesi, Buzdolabının iç ve kapı aksamı, beyaz eşya parçaları, CD ve kaset türleri, çatal bıçak, çiçek saksısı, elektrikli ev aletleri, fırça, halı, paspas, masa örtüsü, deterjan ambalajı ve plastik deterjan kapakları mobilya ve bahçe için sandalye, raf tabak vb. gibi eşyaları sayabiliriz. Hatta evimizde günlük olarak kullandığımız araç gereçlerin yüzde kaçı plastik malzemeden oluştuğunu test etme imkânımız olsa inanıyorum ki sonucu bizler için şaşırtıcı olacaktır.

Yukarıda da izah edildiği gibi günlük yaşam parçamız haline gelen plastik kapların bu kadar kullanım alanına sahip olmasında etkili olan unsurları ifade etmek gerekir. Ev Aletlerinde Plastik Kullanımının en önemli özelliği çeşitli konularda özgün çözümlerinin olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanında plastik ürünlerin dayanıklılığı, hafifliği, emniyetli olması, çeşitli kalıplara sokulabilmesi, fiyat avantajı ve uzun süre kullanılabilmesi tercih edilebilirliğini artırmaktadır. Sayılan bu özellikleri günlük hayatımızdaki kullandıklarımızdan da test etme imkânına sahibiz.

Tüm bu açıklamalarla şu kanıya varabiliriz ki insan hayatını kolaylaştırmak için tarih boyunca hep arayış içinde olmuştur. Bu düşüncemize insanın ilk çağlardaki evrelerini örnek gösterebiliriz. Ev aletlerinde plastik kullanımında bu arayışın bir neticesi olarak günümüzde ki şeklini almıştır. Plastik malzemeler bu maliyet ve dayanıklılığı ile devam ettiği müddetçe bundan sonra da gelişerek daha çok ev aletlerinde kullanılmaya devam edilecektir.