Turkish English Arabian German Russian French
Otomobillerde plastik kullanımı
Cumartesi, 22 Aralık 2012
Otomobillerde plastik kullanımı

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından hazırlanan rapora göre 2012 yılında otomobil sektöründe kullanılan plastik miktarında ciddi bir artış söz konusu. Günümüz şartlarında Avrupa’ da üretilen bir otomobilin toplam ağırlığının yüzde 11’ ini plastiğin oluşturduğunu belirten PAGEV yetkilileri bu yüzde 11’ lik plastik kullanımının yer yer değiştiğine de yayınladıkları rapor da yer verdi.


Otomobillerde kullanılan plastik miktarının bölgeler arası farklılık gösterdiğine değinen araştırma ekibi, genel olarak dünyada üretilen otomobillerin ağırlığının yüzde 8’ lik kısmını plastik parça ve malzemelerden oluştuğunu açıkladı. Kullanılan bu miktardan en büyük pay oranı yüzde 48 ile iç kısımlarda. İç kısmı takip eden yüzeyler ise yüzde 27 ile dış kısım, yüzde 14 kaporta altı ve yüzde 11’ de elektrik malzemeleri.

 

Otomobillerde artan plastik kullanımı sonucu dünya genelinde tüketilen plastik miktarının 2016 yılına kadar yüzde 50 artarak 6.5 milyon tondan, 9.8 milyon tona ulaşması bekleniyor. Bu yüzdenin ilerleyen yıllarda daha da artması bekleniyor.  Hazırlanan raporda yer verilen bir başka konu ise çevrenin korunması. Otomobillerde artan plastik kullanımı araçların hafiflemesi ve bu sayede daha az yakıt tüketmesi çevrenin korunması adına güzel bir yöntem olarak görülüyor.

Bütün bu gelişmelerin ardından yakın tarihte dünya genelinde otomobillerde kullanılan plastik artışında büyük bir patlama söz konusu olacak. Çevrenin korunması için güzel bir adım olarak görülen bu artış ile yakında caddelerde sadece plastikten üretilmiş araçlara rastlayabiliriz.