Turkish English Arabian German Russian French
Plastiğin kullanım alanları
Cuma, 16 Kasım 2012
Plastiğin kullanım alanları
Değişen dünya ve gelişen teknoloji nedeni ile farkında olmasak da plastikler bu dünyada insanoğlunun yaşamını değiştiren ve olmazsa olmaz maddelerden birisi haline gelmiştir. Evde kullandığımız resim çerçeveleri, tesisatta kullanılan su boruları, çamaşırları asmak için kullandığımız ipler ve bir çok alanda hayatımıza aldığımız plastik insanoğlunun hayatını hem iyileştirmek ve kolaylaştırmak için vardır. Plastiğin olmadığı bir dünyayı şöyle bir gözünüzün önüne getirin ve işlerin ne kadar değişeceğinin farkına varın. İşte hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen plastik, bir çok alanda kullanılmaktadır. Şimdi o alanlardan birkaç tanesini yakından inceleyelim;
 
Örneğin, alışveriş merkezlerine gittiğinizde, tüketim maddesi olarak aldığımız bir çok madde plastik ambalaj ile kapatılmıştır. Bunun nedeni binlerce el ile temasını önleyip mikrop kapmasını önlemek ve gıda maddesinin bozulmadan durmasını sağlamaktır. Ayrıca aldığımız eşyaları taşımak için kullandığımız poşetler de plastik maddedir. Yani plastik alışveriş sektörü için vazgeçilmezdir.

Şimdi ise ambalaj alanında kullanılan plastiklerden bahsedelim. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ambalajların çoğu plastikten üretilmiştir. Bunun nedeni ise bozulmadan ve mikrop kapmadan kullanım süresini uzatmak. Ayrıca bir nedeni de plastiğin hafif ve kolay işlenebilir olması. Örneğin 1 kilogram plastik ile 30 litreye kadar meyve suyu steril bir şekilde muhafaza edilebilir. Ancak bunu bir cam madde ya da çelik madde ile yapmaya kalkarsanız bu iş hem çok masraflı olur hem de çok pahalı.
 
Kısacası plastik üretimi ülkeler ve insanlar için vazgeçilmez bir nimettir. Plastik hayatımız için olmazsa olmaz bir madde olarak varlığını sürdürmeye devam edecektir.