Turkish English Arabian German Russian French
Plastiğin geri dönüşümü
Pazartesi, 12 Kasım 2012
Plastiğin geri dönüşümü
Yapılan araştırmalar ile her yıl bir insanın ortalama 40 kilogram plastik tükettiği ispatlanmıştır. Ancak plastik doğada yani toprağa karıştığında kolay kolay çözünmeyen ve yıllar sonra yok olan bir madde olduğu için tüketilen bu plastiklere ne olduğu konusu çevrenin sağlığı açısından büyük önem arz ediyor.

Hafif, ucuz ve işlenmesi kolay olan plastik bir çok sektörde varlığını sürdürürken, plastiğin geri dönüşü konusunda da bazı çalışmalara yer veriliyor. Çünkü ilerleyen yıllarda artacak olan kullanım miktarı nedeni ile hem hammadde gereksinimi hem de doğanın geleceği için bu çalışmalar yapılmak zorunda.
 
Geri dönüşüm adına yapılan bazı çalışmalar, bir çok maddenin yanında plastik maddelerin geri dönüşümünün daha kolay ve daha az maliyetle olduğu kanısına varmıştır. Bu yüzden hem doğamızı korumak, hem enerji tasarrufu yapmak hem de ilerleyen yıllarda insanoğlu hayatı için daha da önemli yer arz edecek olması nedeni ile plastik maddelerin geri dönüşümü arttırıldı. Öyle ki bu geri dönüşüm artık kalite kalite yapılmaya başlandı. Örneğin geri dönüşüm için toplanan plastik maddeler uzmanlar tarafından belirli kalitelere ayrılarak tekrar elden geçiriliyor ve kalite kalite kademelendiriliyor. Daha sonra geri dönüşümü yapılan plastik maddeler tekrar üretime giriyor ve ihtiyaç olan yerlere belirlenen özellikler ile götürülüyor ve hayatımıza tekrar giriyor.

Doğamızı korumak ve sektörün gelişimi açısından plastik maddelerin geri dönüşümü insanoğlu için çok önemli bir husustur. Bu olaya dikkat etmek her insan için evrensel bir önem taşır.